SDR0805-221KL Bourns Inc. FIXED IND 220UH 490MA 960 MOHM 220µH Unshielded Wirewound Inductor 490mA 960 mOhm Max Nonstandard
Part Nnumber
SDR0805-221KL
Description
FIXED IND 220UH 490MA 960 MOHM 220µH Unshielded Wirewound Inductor 490mA 960 mOhm Max Nonstandard
Producer
Bourns Inc.
Basic price
Categories Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors Manufacturer Bourns Inc. Series SDR0805 Packaging Tape & Reel (TR) Part Status Active Type Wirewound Material - Core Ferrite Inductance 220µH Tolerance ±10% Current Rating 490mA Current - Saturation 800mA Shielding Unshielded DC Resistance (DCR) 960 mOhm Max Q @ Freq 12 @ 796kHz Frequency - Self Resonant 5MHz Ratings - Operating Temperature -40°C ~ 125°C Frequency - Test 1kHz Mounting Type Surface Mount Package / Case Nonstandard Supplier Device Package - Size / Dimension 0.307" Dia (7.80mm) Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Following Parts
Random Products
(keyword SDR0805-221KL Bourns Inc. FIXED IND 220UH 490MA 960 MOHM 220µH Unshielded Wirewound Inductor 490mA 960 mOhm Max Nonstandard)